Budowa i remont

Jakie podesty ruchome sprawdzają się w magazynach?

Jakie podesty ruchome sprawdzają się w magazynach?

Jakiego rodzaju maszyny widuje się w magazynach niskiego, średniego lub wysokiego składowania? Głównie wózki widłowe wykorzystywane do przewożenia palet z materiałami i produktami, ale nie tylko. Coraz częściej w tego typu obiektach spotyka się również podesty ruchome. Do czego się przydają? I jak wybrać zwyżkę do magazynu?

Podesty ruchome to szeroka grupa maszyn transportu bliskiego, dzięki którym można podnosić ludzi, materiały i urządzenia na określone wysokości. W zależności rodzaju mechanizmu wyróżnia się podesty:

  • masztowe – platforma z operatorem umieszczona jest na maszcie, który pozwala na ruch w pionie i w poziomie,
  • nożycowe – platforma przemieszcza się w górę i w dół dzięki mechanizmowi rozkładanych nożyc,
  • przegubowe – platforma znajduje się na końcu ramienia, które zgina się w kilku miejscach,
  • teleskopowe – platforma umieszczona jest na ramieniu o dużym wysięgu bocznym wysuwającym się teleskopowo.

Podesty mają różne wysokości robocze, wysięgi boczne, wymiary własne, rodzaje jednostek napędowych, typy kół i wielkości platform. Na rynku dostępne są zarówno kompaktowe maszyny mieszczące się w wąskich przejściach, jak i duże zwyżki z zasięgami powyżej 50 metrów. Bez problemu można zatem znaleźć model spełniający konkretne wymagania.

Podesty ruchome w magazynie – zastosowanie

Jakie zastosowanie mają podesty ruchome w magazynach? Maszyny przydają się nie tylko na etapie budowy obiektów i ich wyposażania, lecz także do wykonywania codziennych prac. Używane są m.in. do montażu regałów – również tych wysokiego składowania, montażu instalacji, rozkładania i kompletacji towarów, prowadzenia inwentaryzacji, inspekcji oraz prac naprawczych, remontowych i konserwacyjnych.

podest

Jak wybrać podest ruchomy do magazynu?

Czym się kierować, szukając podestu ruchomego do magazynu? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj napędu. Do pracy w zamkniętych pomieszczeniach wykorzystuje się maszyny wyposażane w silniki elektryczne. Ten rodzaj napędu nie emituje szkodliwych spalin, a przy tym pracuje dość cicho, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na komfort osób przebywających w obiekcie.

Istotne będą również wymiary samego podestu. Zanim wybierze się konkretny model, trzeba zweryfikować, jaką powinien mieć wysokość roboczą, ewentualny wysięg boczny, udźwig i szerokość. Jeśli nie sprawdzi się tego od razu, może się okazać, że maszyna nie zmieści się w drzwiach, pomiędzy regałami albo nie pozwoli na swobodny dostęp do najwyższych półek. W niektórych przypadkach znaczenie ma także waga podestu. Jeżeli wymagane jest, żeby maszyna była jak najlżejsza, warto porównać ten parametr z innymi modelami.

Ponadto zwyżki do magazynów powinny być wyposażone w tak zwane niebrudzące opony wykonane z mieszanek poliuretanowych, a nie z produktów ropopochodnych. Nie są one całkowicie niebrudzące, jak sugeruje nazwa, ale ślady, które pozostawiają, da się łatwo usunąć.

Gdzie kupić lub wynająć podest ruchomy do magazynu? Sprawdź ofertę firmy Riwal, która działa w Polsce od 2008 roku: https://www.riwal.com/pl/wynajem/podesty-ruchome/

Shares:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *