Konstrukcje stalowe wykorzystywane są nie tylko do budowy hal produkcyjnych, magazynowych czy logistycznych, lecz także obiektów widowiskowo-sportowych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają uzyskać duże rozpiętości bez konieczności stosowania podpór pośrednich i łatwo dostosować budynek do pełnionych funkcji. O jakich funkcjach mowa?
Generalni wykonawcy hal stalowych zajmują się głównie projektowaniem i budową hal produkcyjnych, magazynowych, produkcyjno-magazynowych, logistycznych oraz chłodni i mroźni przeznaczonych m.in. do przechowywania owoców. Poza tym mogą również tworzyć obiekty handlowe, handlowo-usługowe czy sportowo-widowiskowe.
Do tej ostatniej kategorii zaliczamy zarówno duże, znane hale, w których oglądamy mecze sportowe albo koncerty gwiazd, jak i mniejsze sale gimnastyczne stawiane przy szkołach. Hala sportowo-widowiskowa pełni bowiem różne funkcje.
Hala sportowo-widowiskowa – funkcje sportowe
Główna funkcja, która pojawia się w nazwie, to funkcja sportowa. Co to znaczy w praktyce? Tego typu hala może być krytym boiskiem do piłki nożnej halowej, piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki czy badmintona. Po odpowiednim zaadaptowaniu stanie się lodowiskiem lub rolkowiskiem przeznaczonym do hokeja na lodzie, jazdy na rolkach, łyżwiarstwa figurowego, curlingu, short-tracku albo zabaw na lodzie.
Czasami tego typu hale stalowe wykorzystywane są również do budowy krytych basenów oraz ujeżdżalni dla koni, a w niektórych przypadkach do rozgrywania zawodów sportów ekstremalnych np. na deskorolkach i rowerach akrobatycznych – o ile nawierzchnia w obiekcie jest przystosowana do montażu specjalnego wyposażenia.
Hala widowiskowa, czyli jaka?
A co z drugim członem nazwy? Hale widowiskowe to takie, w których odbywają się koncerty muzyczne, występy teatralne, kabaretowe, stand-upy i inne wydarzenia przyciągające licznych widzów.
Żeby hala widowiskowo-sportowa mogła pełnić funkcje kulturalne, przy jej projektowaniu trzeba zwrócić uwagę na możliwość szybkiej adaptacji – np. rozstawienia sceny i na przepisy dotyczące odpowiedniej wielkości trybun oraz odległości stanowisk prasowych od płyty.
Inne funkcje hal sportowo-widowiskowych
Do czego poza tym wykorzystuje się tego typu obiekty? Organizuje się w nich również targi, wystawy oraz ekspozycje. W czasie, gdy nie odbywają się w nich zawody sportowe, mogą być salami gimnastycznymi albo salami wykładowymi. Wszystko zależy od tego, jak duża jest hala widowiskowa, czy zaplanowano w niej stanowiska sędziowskie, szatnie, pomieszczenia techniczne i czy np. na boisku da się wydzielić kilka mniejszych przestrzeni do treningów.
O czym pamiętać przy budowie hali sportowo-widowiskowej?
Ze względu na to, że obiekty sportowo-widowiskowe zazwyczaj pełnią kilka różnych funkcji, budowa hali sportowej jest skomplikowanym procesem. Wymaga uwzględnienia wielu kryteriów i dostosowania budynku do licznych przepisów. Generalny wykonawca taki jak np. firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-widowiskowo-sportowe/ przy projektowaniu i realizacji musi pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej izolacji obiektu, doświetlenia światłem dziennym, montażu wymaganych instalacji, uwzględnieniu wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, doborze tak zwanej posadzki sportowej oraz wszelkich wymaganiach inwestorów.