Dom na stromym terenie może prezentować się bardzo efektownie i malowniczo, jednak jego budowa jest dość wymagająca. Nie każdy budynek da się usytuować na skarpie, co wynika ze specyficznych warunków lokalizacyjnych. Konstrukcja takiego domu musi być też dostosowana do wyników przeprowadzonych wcześniej badań terenu. Nie oznacza to jednak, że stromy teren nie sprawdzi się w formie działki. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni projekt architektoniczny, który uwzględni wszystkie szczegóły związane z inwestycją i zostanie dobrze dopasowany.
Specyficzne usytuowanie i kąt nachylenia
Działka o znacznej pochyłości terenu bywa problematyczna, jednak posiada również wiele zalet. Projekt domu planowanego w takiej lokalizacji może być na różne sposoby dostosowany do specyficznego usytuowania gruntu. Działki tego rodzaju często są też nieco tańsze, co może przyczynić się do oszczędności na budowie. Do najważniejszych parametrów pochyłego terenu należy kierunek spadu, a także usytuowanie względem budynków sąsiednich i drogi dojazdowej. Za najkorzystniejsze uznaje się nachylenie w południowym kierunku, m.in. pod kątem doświetlania wnętrz, odprowadzania wody opadowej czy możliwości aranżacyjnych. Projekty domów nieco trudniej dopasować w przypadku spadków od strony wschodniej i zachodniej, jednak układ pomieszczeń wciąż da się komfortowo zaplanować. Istotną kwestią jest również kąt nachylenia terenu. Jeżeli spadek nie jest duży, w wielu przypadkach wystarczy niwelacja terenu i budowa domu zgodnie z projektem bez podpiwniczenia. W przypadku znacznej pochyłości, piwnica zwykle jest konieczna dla ergonomicznego wykorzystania działki i przestrzeni użytkowej.
Wykonanie badań geotechnicznych
Budowa domu na stromym terenie wiąże się niestety z pewnymi dodatkowymi kosztami, które wynikają z konieczności wykonania odpowiednich badań geotechnicznych. Jeżeli pochyłość jest znaczna, należy przeprowadzić bardzo dokładne analizy poziomu wód gruntowych oraz nośności i rodzaju gruntu. Wyniki tych badań są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa, ponieważ pozwalają na identyfikację ryzyka osuwania się zbocza czy potencjalnego zalania piwnicy wodą opadową. Koszty takich analiz zależą m.in. od liczby odwiertów niezbędnych do wykonania. Nowoczesne projekty domów zwykle wymagają przynajmniej czterech, jednak nie warto na nich oszczędzać. Im więcej odwiertów, tym większa wiarygodność i miarodajność badań geotechnicznych.
Dobór właściwego projektu
Na stromych działkach często planowane są różne projekty domów z poddaszem czy budynków parterowych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy z nich uda się zrealizować. Jeżeli pochyłość jest nieznaczna, niektóre projekty domu parterowego czy piętrowego można zaadaptować do specyficznego ukształtowania terenu. Z reguły generuje to jednak spore koszty. Obecnie dobrym rozwiązaniem są gotowe projekty domów, które powstają specjalnie z myślą o zróżnicowanych potrzebach inwestorów. Za ich pomocą można wznosić na stromych działkach budynki o rozmaitych stylach i wykończeniach. Projekty domów jednorodzinnych z wycenami posiada w swojej ofercie doświadczona firma budowlana New-House. Przy ich wyborze i adaptacji, warto zwrócić uwagę na położenie działki oraz kierunek spadu. Uwzględnienie tych parametrów pozwoli zrealizować na stromym terenie nawet projekt domu pasywnego.
Odpowiednie wyrównanie terenu
W przypadku stosunkowo niedużej pochyłości terenu na działce, dobrym rozwiązaniem może się okazać jego niwelacja. Proces ten polega na odpowiednim usunięciu nadmiaru ziemi, a w niektórych sytuacjach również na jej uzupełnieniu. W tym drugim przypadku, zabieg jest nieco bardziej skomplikowany – wymaga zamówienia dodatkowej ziemi oraz jej przetransportowania na działkę. Niwelacja terenu obejmuje realizację dokładnych pomiarów za pomocą niwelatora, czyli specjalnego urządzenia geodezyjnego. Jego zastosowanie pozwala na ustalenie różnic wysokości między konkretnymi punktami. Na kolejnym etapie następuje usunięcie nadmiaru ziemi, bądź też zasypanie zagłębień. Należy pamiętać, że niwelacja jest możliwa dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę lub po zgłoszeniu budowy.